JAK ZLIKWIDOWAĆ GRZYB NA ŚCIANIE?
Grzyb na ścianie to zjawisko powszechne. Skąd się bierze? Zimne ściany w pomieszczeniu powodują występowanie zjawiska kondensacji wilgoci. Mokre ściany to z kolei znakomite warunki do rozwoju różnego rodzaju pleśni i grzybów. Wpływ pleśni na zdrowie człowieka jest bardzo niekorzystny, łącznie z działaniem rakotwórczym. Szczególnie zagrożone są dzieci i osoby starsze.
Na rozwój pleśni w pomieszczeniach decydujący wpływ ma wilgotność powietrza oraz temperatura przy powierzchni ścian. W pierwszej kolejności wilgoć wytrąca się w miejscach tzw. mostków termicznych, czyli w miejscach, w których ściana jest najzimniejsza. Są to najczęściej wnęki okienne i drzwiowe, miejsca połączenia ścian z sufitem, miejsca, w których znajdują się betonowe nadproża lub okolice balkonów. Rozwojowi grzybów dodatkowo sprzyja brak ruchu powietrza. Najbardziej narażone miejsca to naroża sufitów, ściany za szafami, różnego rodzaju wnęki, itp.
Użycie tradycyjnych materiałów izolacyjnych takich jak np. styropian do ocieplenia pomieszczenia od środka jest bardzo ryzykowne. Przed przyklejeniem izolacji ściana jest ogrzewana przez ciepłe powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Przykładowa temperatura nieizolowanej ściany w zimie przy dużych mrozach może wynosić np. 14°C (na rysunku zaznaczona na niebiesko).
Po przyklejeniu styropianu ściana przestaje się nagrzewać od powietrza w pomieszczeniu i temperatura przy jej powierzchni znacząco się obniża (na rysunku zaznaczona na czerwono).
Spadek temperatury może sięgać kilku stopni i ryzyko kondensacji wody bardzo wzrasta. Ponieważ wymiana powietrza w tym miejscu w praktyce się nie odbywa dlatego powstają warunki wybitnie sprzyjające rozwojowi pleśni. Dodatkowym problemem jest fakt, że kolonia pleśni jest zasłonięta i długo jej nie widać, natomiast cały czas niekorzystnie wpływa na zdrowie nieświadomych mieszkańców.
Tradycyjne materiały izolacyjne użyte do ocieplania pomieszczeń od środka są przyczyną rozwoju grzybów. Termoaktywna masa szpachlowa AERO-THERM zapobiega i skutecznie likwiduje przyczyny powstawania grzybów. Wystarczy powłoka 1 mm, by po usunięciu pleśni, skutecznie docieplić ścianę i wygrać walkę z grzybem.
GRZYB NA ŚCIANIE – OCHRONA I LIKWIDACJA PRZYCZYNY DZIĘKI AERO-THERM.
JAK DZIAŁA AERO-THERM?
Podnosi się temperatura przy powierzchni ściany – badania Instytutu TBIB w Pradze wykazały, że temperatura przy powierzchni ściany pokrytej AERO-THERM-em jest wyższa w stosunku do ściany bez AERO-THERM-u od 1,5°C do 2°C przy temperaturze zewnętrznej pomiędzy -2°C a 12°C. Przy większych mrozach różnica temperatur jeszcze wzrasta.
Nie ma pustki wypełnionej powietrzem pomiędzy warstwą AERO-THERM a ścianą, w której mogłaby się wykraplać wilgoć.
Wysoka paroprzepuszczalność AERO-THERM pozwala odparować ewentualną wilgoć.
Karta badań skuteczności AERO-THERM
Najczęściej zadawane pytania / FAQ
AERO-THERM jest szczególnie polecany na powierzchnie narażone na powstawanie pleśni takie jak mostki termiczne, wnęki okienne i drzwiowe, ściany za szafami, meblami kuchennymi, garderobami, we wszelkiego rodzaju wnękach i wykuszach, w łazienkach i kuchniach, gdzie wilgotność jest największa. Docieplenie wnętrza za pomocą Aero-thermu to sprawdzony sposób by usunąć przyczynę kondensacji wody na mostkach termicznych, będących doskonałym środowiskiem do rozwoju grzyba na ścianie.